Apple Tablet Official Thread [iPad]

keeper7k

Human RetroDatabase
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.599
Αντιδράσεις
22
Rumor Age : Apple Tablet

2s92d6p.jpg


Μιας και παρά την προτροπή μου στο thread του Newton, θέμα για την επερχόμενη ταμπλέτα της Apple δεν ανοίχτηκε ( :p ) παίρνω την ευκαιρία να το κάνω εγώ μιας και οι φήμες έχουν αρχίσει να φουντώνουν και μάλλον βρισκόμαστε πιο κοντά απο ποτέ στο πολυαναμενόμενο release.

Την εβδομάδα που μας πέρασε λοιπόν , σύμφωνα με το arstechnica η Orange επιβεβαίωσε και σχεδόν αμέσως ξε-επιβεβαίωσε την έλευση του tablet. Την επόμενη έφτασε η πληροφορία οτι η Apple έχει δεσμεύσει όλες τις οθόνες 10'' απο την πλειοψηφία των Ασιατών προμηθευτών (!!!).

Ακολουθούν λίνκς για τις εν λόγω φήμες. Απο την άλλη όποιος έχει όρεξη μπορεί να ρίξει μια ματιά στον υπερβολικά μακροσκελή οδηγό του gizmodo που περιλαμβάνει όλες τις φήμες μέχρι σήμερα. Για να δούμε τι θα δούμε ....

Orange "confirms" then unconfirms iTablet, more rumors




Nothing is abating the stream of tablet-related rumors as we await a supposed reveal later this month. In yet another round-up of Apple tablet rumors, we look at a "confirmation" of the upcoming tablet by a top France Télécom executive, word of a mobile version of iWork controlled with gestures, case materials that suggest possibly two different models, and the impressions of an "industry source" who claims to have seen the tablet's OS in person.

Apple reportedly hoarding all 10" screens for rumored tablet

Like it has done with supplies of NAND flash memory used in iPhones and iPods, Apple may be trying to corner the market on 10" display panels for an upcoming tablet device. Suppliers in Asia are reportedly telling customers that no 10" LCD or OLED panels are available, as Apple is buying them all.
 
Rumors, hypes...ιστορίες για αγρίους.

Ας το δούμε πρώτα και μετά συζητάμε

No offense.
 
Shock είπε:
Rumors, hypes...ιστορίες για αγρίους. Ας το δούμε πρώτα και μετά συζητάμε

No offense.
Κανένα offence. Απλά σκάνε κάθε μέρα τόσα που χάνεται η μπάλα. Καλό είναι να τα έχουμε κάπου μαζεμένα ;)

(και να κάνουμε κι έναν απολογισμό στο τέλος :p )
 
Ναι οντως τραβαει κανα χρονο το στορυ με rumors και φημες.

Παντως απο οτι οσφραινομαι ειμαστε πιο κοντα στην ανακοινωση απο ποτε,οποτε καλυτερα γαϊδουροδενε παρα γαϊδουρογυρευε.

Εχω μυτη εγω. :cool:
 
Πολλά ακούγονται (τύπου iPhone on steroids κτλ.),μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι τέλη Ιανουαρίου και το event της Apple...

P.S.Αν σε τιμή πλησιάζει το νέο polycarbonate unibody MacBook θα προτιμήσω τον MacBook να κάνει παρέα στον iMac μου.
 
noxrider είπε:
P.S.Αν σε τιμή πλησιάζει το νέο polycarbonate unibody MacBook θα προτιμήσω τον MacBook να κάνει παρέα στον iMac μου.
Προσωπικά απο θέμα τιμής, κάπου εκεί κοντά το τοποθετώ ... (και μακάρι να πέφτω έξω) :xm:
 
keeper7k είπε:
Προσωπικά απο θέμα τιμής, κάπου εκεί κοντά το τοποθετώ ... (και μακάρι να πέφτω έξω) :xm:
Και εγώ αυτό φοβάμαι Keeper...σε μία εβδομάδα και κάτι θα ξέρουμε σίγουρα.
 
Είμαι ο μόνος που πιστεύει ότι αυτή η συσκευή θα είναι πιο gadget oriented παρά κάτι "επαναστατικό" στον χώρο τον υπολογιστών;

Ένα μεγάλο iphone / ipod κατά τη γνώμη μου...
 
Θελω να βγει και να το αγορασω!!!!!
 
Βρε συ circleag με το συμπάθιο αλλά εκτός και αν έχεις inside information....

Δεν ξέρεις καν τι θα βγάλει, τι εννοεί η Apple σαν tablet μιας και δεν έχει πει καν ότι θα βγάλει tablet.

Προφανώς δεν γνωρίζεις περί τίνος πρόκειται μιας και κανείς αυτή τη στιγμή δεν ξέρει.

Δεν γνωρίζεις δυνατότητες, χρήση, τιμή, βασικά τίποτα... όλα είναι σπεκουλες από funboys και funsites που μοσχοπουλάνε διαφημίσεις για να βγάλουν "τα προς το ζειν" οι άνθρωποι :)

...πως καλέ μου άνθρωπε γράφεις:

Θελω να βγει και να το αγορασω!!!!!
Άνευ παρεξηγήσεως απλά δεν καταλαβαίνω όλη αυτή την εμμονή με κάτι τόσο αόριστο, νομίζω ότι όλοι έχουμε έναν ρόλο σε αυτό το θέατρο του παραλόγου.Έχω ζήσει hypes και hypes αλλά κάτι τέτοιο σαν το tablet δε μου έρχεται στο μυαλό. Φτάσαμε σε σημείο να θέλουμε κάτι τόσο πολύ, χωρίς καν να ξέρουμε τι είναι αυτό!

Απίστευτο

Σημ. Να δείτε που θα σας "τη φέρει" και απλά στις 27 θα παρουσιάσει το iPhone OS4 (άντε και τα specs του επόμενου αν και δε το συνηθίζει) και τα νέα Macbooks.
 
Από τη στιγμή που η μετοχή της θα πάει στα ουράνια και θα μας έρθει free dough από το πουθενά, ας βγάλει και tablet, ας βγάλει και στεγνωτήριο πιάτων, ας βγάλει και αποστειρωτή φασκόμηλου.

I just love Apple for the money.
 
pooky(1) είπε:
Από τη στιγμή που η μετοχή της θα πάει στα ουράνια και θα μας έρθει free dough από το πουθενά, ας βγάλει και tablet, ας βγάλει και στεγνωτήριο πιάτων, ας βγάλει και αποστειρωτή φασκόμηλου.
I just love Apple for the money.
Θέλω αποστειρωτή φασκόμηλου από την Apple τώρα!!!!

Πάρε όμως ρε Pooky έναν iMac ή ένα MacBook..και εγώ φοβόμουν να κάνω το swίtch χρόνια με το φόβο μην έρθει η συντέλεια του κόσμου :p

Και ο base iMac 21,5 είναι αυτό που θα χρειαστείς,όχι το τούμπανο 27άρη.

Θα συμφωνήσω με τον Shock ότι σίγουρα στο event θα δούμε το iPhone OS4 και τα νέα MacBook Pro (τα απλά MacBook είναι φρεσκοανανεωμένα).Τώρα αν δούμε το revamp του πειραματικού MessageSlate που σκότωσε ο Gil Amelio πριν βγει καν στην αγορά στα mid 90s και κάτι άλλο...μόνο στην οδό Infinite Loop γνωρίζουν σίγουρα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτο που θα πρεπε να κανουν για να μη βγει ενα gadget μονο και μονο για τους gadget freaks ειναι ενα macbook με αποσπωμενη οθονη (το U1 της Lenovo είναι πάρα πολυ ενδιαφερον). Θέλει πολλή μαγεία για να πουλήσει ένα iphone σε μεγαλυτερο μεγεθος (ακομη κι αν ο ανταγωνισμος, εκεινη η πατατα της HP με MS, είναι ανυπαρκτος). Πολυ φοβαμαι οτι αν τη πατησουν και κανουν τη χαρη στα media ξεκινωντας μια νεα κατηγορια για να χουν ν' ασχολουνται, θα φτιαξουν ενα προϊον με πολυ περιορισμενη χρηση (δεν ειναι το βολικοτερο format για πολύωρη χρήση) και ιδιαιτερα ακριβη τιμη. Απ την αλλη, αν δεν δουμε τι ειναι, δεν ξερουμε καν αν μιλαμε για tablet οπως το εννοουν τα media ή για κατι άλλο.
 
Μπορεί να είναι tablet, μπορεί να είναι netbook αλλά ότι και να είναι θα κάνουν 3 μήνες προπαραγγελία να το πάρουν στα χέρια τους.

Η Apple είναι εξαίρετη σαν concept και σαν εταιρεία! Μερικοί πρέπει να πάρουν μαθήματα από αυτούς.

Noxrider αναμένω μετάβαση σε άλλο χώρο γιατί εδώ τώρα δεν χωράει όχι imac, ούτε iphone.....
 
jan27-100118.jpg


Αυτή είναι η πρόσκληση της Apple για τις 27 και μιλάει για creation. Χμμ βρε λες?
 
Μακάρι. Tablet δεν έχω και γενικά θα μου ήταν εξαιρετικά βολικό κάτι τέτοιο.
 
Xρωματα σε καμβα ειναι, αρα συμφωνα με τις τελευταιες διαφημιστικες τασεις που συμβαδιζουν με το παραπανω εικαστικο δημιουργημα εχω την υποψια την βεβεαιοτητα μπορω να πω οτι θα ειναι ενα μηχανακι που θα προσφερει μουσικη και ταινιες. :cool:
 
Πιστεύω ότι θα είναι σημαντικό το keynote της 27ης Ιανουαρίου καθώς το OS X κλείνει τα δέκα του χρόνια,οπότε ελπίζω να μας δώσει η μαμά Apple το 10.6.3 και το σημαντικότερο,εκτός από τα όποια καλούδια του keynote,να δούμε εναν Steve Jobs επί σκηνής με βελτιωμένη την υγεία του.
 
Πίσω
Μπλουζα